خانه » سرگرمی » مجله اینترنتی دانستنی ها » دانش شناخت وزن شعر فارسی چیست

دانش شناخت وزن شعر فارسی چیست

دانش شناخت وزن شعر فارسی چیست
دانش شناخت وزن شعر فارسی چیست

دانش شناخت وزن شعر

در بخش ایا می دانید مجله اینترنتی اپ ناز درباره شناخت وزن شعر و انواع وزن شعر در زبان فارسی بررسی می شود.

شناخت وزن شعر یعنی چه

ویکی پدیا: شناخت وزن شعر درست کردن نظم و هماهنگی در طول همه مصراع و چیدمان هجاهای هر مصراع است. در زبان فارسی معمولاً مفهوم از وزن شعر، وزن عروضی و اسلوب‌های برگرفته از آن یا تکنیک‌های دیگری مانند وزن هجایی و آهنگی است.

مطابق این تقسیم‌بندیِ غالب، بعضی اشعار از جمله اشعار قالب سنّتی فارسی دارای وزن تشخیص داده می‌شوند و در مقابل بسیاری از اشعار مدرن مانند شعر سپید فاقد وزن خوانده می‌شوند.امّا نگاه متأخّرتری به وزن شعر وجود دارد که البته از اقبال و پذیرفته شدگی کمتری برخوردار است.

این نگاه تعریف وزن را گسترده‌تر می‌داند. طبق این نگاه، وزن جزء تزیینات شعری نیست، بلکه بخشی از ذات آن است. وزن یعنی سکون و تحرک کلام، ایستادن در وسط هجاها و بعد حرکت کردن در وسط هجاها، ایستادن در وسط سطرها و بعد حرکت کردن در وسط سطرها.

همچنین بخوانید :  چگونه در قرعه کشی آپ شرکت کنیم 96 , نحوه شرکت در قرعه کشی آپ

به این معنی که یک پاره وزنی فقط از حرکت کلمات به وجود نمی‌آید، بلکه از حرکت سکوت هم به وجود می‌آید. شعر تنها پدیده زبانی است که در آن سکوت‌های حد فاصل هم به اندازه خود کلمات معنی دارند. هرقدر که سکوت‌های حدفاصل بین کلمات کمتر باشد، متن به طرف نظم می‌گراید و اگر بی‌وزن باشد به طرف نثر.

منبع: ویکی پدیا

دانش شناخت وزن شعر یعنی چه

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
بستن تبلیغ