خانه » دین و اندیشه » احکام شرعی » حد ترخص چند کیلومتر است از نظر ایت الله خامنه ای

حد ترخص چند کیلومتر است از نظر ایت الله خامنه ای

حد ترخص چند کیلومتر است از نظر ایت الله خامنه ای
حد ترخص چند کیلومتر است

حد ترخص چند کیلومتر است

حد ترخص مسافتی است وقتی مسافر چند کیلوتر از وطن خود دور شد باید در ان مکان نمازه شکسته بخواند و روزه اش را حتما افطار کند. طبق احادیث و نظر اعلما دین این مکان جایی است که صدای اذان وطن خود ( شهر یا روستا) به گوش نرسد یا دیوارهادیده نشود. در قسمت احکام شرعی مجله اینترنتی اپ ناز حد ترخص كجاست از نظر ایت الله خامنه ای توضیح داده می شود.

 حد ترخص چند متر است 

از نظر ایت الله خامنه حد ترخص وقتی بخواهید از مسیری که 8 فرسخ به آنجا بروید، حتما نماز را شکسته بخوانید و اگر از راهى که هشت فرسخ نیست بروید باید تمام بخوانید. شرط دوم ابتداى 8 فرسخ را باید از خانه‌هاى آخر شهر یا دیوارهای حساب شود. هشت فرسنگ یعنى 45 کیلومتر هر چند به صورت رفت و برگشت باشد.

همچنین بخوانید :  ارش البکاره و مهرالمثل چیست و میزان دیه اش چقدر است

حد ترخص از نظر احادیث

طبق حدیث های امامان شیعه، حد ترخص جایی است که اذان شهر یا روستا شنیده نشود و دیوارهای آن دیده نشود. اعلما بزرگ شیعه در این که آیا حتما این دو شرایط با هم باشند یکی از آن‌ها کافی است اختلاف نظر دارند.

ملاک اعلما در پیدا نبودن دیوارها   ساختمان‌های مسکونی در زمینی صاف است. از وقتی که شهرهای با برج های بزرگ ساخته شده‌اند و نیز اذان از رسانه‌ها پخش می‌شود مشخص کردن  حد ترخص سخت تر شده است.

برخی فقیهان اعتقاد دارند که در بلاد کبیره معیار حد ترخص آخرین دیوارهای محله است نه دیوارهای شهر.به فتوای بسیاری از فقیهان شیعه اگر روزه‌دار قبل از رسیدن به حد ترخص روزه خود را افطار کند، باید علاوه بر قضای روزه آن روز،‌ کفاره نیز بدهد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
بستن تبلیغ